PCJ0G391MCL1GS
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
PCJ0G391MCL1GS
Part Number : PCJ0G391MCL1GS
Manufacturer : Nichicon
Lifecycle : New from this manufacturer
Datasheet : PCJ0G391MCL1GS.pdf
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : PCJ0G391MCL1GS More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Remark : Manufacturer: Nichicon. Tanssion is one of the Distributors. Wide range of applications.
Mount : Surface Mount
Length : 8 mm
Polarity : Polar
Capacitance : 390 µF
Case/Package : Radial
Ripple Current : 3.47 A
Ripple Current (AC) : 3.47 A
Height - Seated (Max) : 8.001 mm
Min Operating Temperature : -55 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum - Polymer Capacitors
Qty : 5348 In Stock
Applications : Tablets Body electronics & lighting Grid infrastructure
Height : 8 mm
Diameter : 6.3 mm
Tolerance : 20 %
Termination : SMD/SMT
Life (Hours) : 2000 hours
Voltage Rating : 4 V
Voltage Rating (DC) : 4 V
Max Operating Temperature : 105 °C
ESR (Equivalent Series Resistance) : 14 mΩ